Tesla Powerwall pili: maliyeti ne kadar ve buna değer mi?

Tesla Powerwall pili: maliyeti ne kadar ve buna değer mi?

Ekim 14, 2023 0 Yazar: admin

Tesla, 2015 yılında Powerwall bataryasını piyasaya sürdüğünden bu yana batarya oyununda yer alıyor. O zamandan bu yana, dünya çapında 250.000’den fazla Powerwall  kuruldu ve bunun da iyi bir nedeni var. Tesla Powerwall, mükemmel çalışma özelliklerine sahip harika bir bataryadır. Aslında Tesla Powerwall’u bu yılın  en iyi enerji depolama çözümü olarak adlandırdık .

Şirket yakın zamanda pilin en yeni versiyonu olan Powerwall 3’ü duyurdu ve bu da ev sahiplerinin “Tesla Powerwall almalı mıyım?” sorusunu mutlaka sormasını sağlayacak. Cevap sandığınız kadar kesin ve kuru değil!

Bir bakışta Tesla Powerwall:

  • Tesla Powerwall, nereden satın aldığınıza bağlı olarak maliyeti 9.200 ila 18.000 dolar arasında değişen 13,5 kWh’lik bir ev tipi pil depolama sistemidir.
  • Tesla’nın Powerwall Direct seçeneği, kurulum maliyetlerinden önce yalnızca 9.200 $’dan başlayan bir Powerwall pili satın almanıza olanak tanır. Kurulum ve teslimat ücretlerinden sonra bu fiyat 13.000 dolara yakın olabilir.
  • Tesla aracılığıyla güneş paneli veya güneş enerjili çatı sistemiyle satın alınan Powerwall’ların maliyeti kurulum dahil yaklaşık 11.500 dolar olacak.
  • Yerel kurulumcular Powerwall taşıyabilir ancak muhtemelen yaklaşık 15.000 $ gibi daha yüksek fiyatlar talep ederler; bazı teklifler 18.000 $’a kadar çıkabilir.
  • Tesla Powerwalls, hizmet sağlayıcınızın Kullanım Süresi oranları varsa veya güneş net ölçüm programına sahip değilse, elektrik faturanızda ek para tasarrufu sağlayabilir.
  • Bir Tesla Powerwall, elektrik kesintisi sırasında küçük yükleri ve buzdolabı gibi 120 voltluk cihazları bir günden fazla çalıştırabilir. Tüm evin yedeklemesi için birden fazla Powerwall gereklidir.

Tesla Powerwall’un 2023’te maliyeti ne kadar?

Tesla Powerwall’un fiyatı, onu nereden ve nasıl satın aldığınıza bağlıdır; 9.200 $ ile 18.000 $ arasında değişebilir. 

Tesla, doğrudan Tesla’nın web sitesinden bağımsız bir Powerwall satın almanıza olanak tanıyan Powerwall Direct’i piyasaya sürdü. Powerwall Direct aracılığıyla bir pilin maliyeti 9.200 ABD dolarıdır . İki Powerwall size 17.200 dolara, üçü ise 25.200 dolara mal olacak. Ayrıca 200$ teslimat ücreti var. Mevcut bir Powerall sistemine ekleme yapıyorsanız fiyatlar daha düşük olabilir.

Bu fiyatlara kurulum dahil değildir. Powerwall’u bağlayacak bir kurulumcu bulduğunuzda, onlara işçilik için ödeme yapmanız gerekecek; bu muhtemelen en az 3.000 $ olacak ve toplam fiyat 13.000 $’a yaklaşacak.

Ayrıca Tesla aracılığıyla bir Tesla Powerwall’u bir Tesla güneş paneli veya güneş enerjili çatı sistemiyle eşleştirerek de edinebilirsiniz; bunun maliyeti 11.500 ABD dolarıdır. Bu fiyata pilin güneş sisteminizle birlikte takılması dahildir. 

Ayrıca yerel sertifikalı bir Tesla kurulumcusundan Tesla Powerwall satın alabilirsiniz. Bu muhtemelen en pahalı seçenek olacak; ortalama fiyat 15.000 $ civarında olacak ve bazı kişiler 18.000 $ civarında fiyat teklifleri bildirecek. Ancak yerel bir kurulumcuyu seçmek genellikle daha iyi müşteri hizmeti anlamına gelir.

Ek ücretlere dikkat edin. Powerwall’u Tesla’dan alsanız bile kurulumu sırasında bazı ek ücretler gelebilir. Örneğin, Tesla veya kurulumcunuz elektrik panelinizi yükseltmenizi isteyebilir, bu da kurulum maliyetlerinize 2.500$ eklenebilir!

Tesla Powerwall teşvik veya indirimlere uygun mu?

Evet, Tesla Powerwall ABD’de mevcut olan pil depolama teşviklerine hak kazanıyor

En büyük teşvik , Powerwall kurulumunun maliyetini %30 oranında azaltacak olan federal güneş enerjisi vergisi kredisidir . Yani, bir Powerwall kurulumu için sizden 11.500 ABD doları ücret alınsaydı, federal hükümetten 3.450 ABD doları tutarında vergi kredisi alırsınız.

Federal vergi kredisinin yanı sıra, bazı eyaletler ve kamu hizmetleri ek indirimler ve teşvikler sunmaktadır. Bazı durumlarda, Kaliforniya’nın SGIP teşviki ve Green Mountain Power’ın Vermont’taki Kendi Cihazınızı Getir Programı gibi indirimler, bir Powerwall kurmanın toplam maliyetinin neredeyse %90’ını karşılayabilir.

Tesla Powerwall elektrik faturalarınızda tasarruf sağlar mı?

Eğer hizmet sağlayıcınız Kullanım Süresi oranlarını kullanıyorsa, Tesla Powerwall elektrik faturalarından tasarruf sağlayabilir . Kullanım Süresi oranları ile elektriğin fiyatı günün saatine göre değişir. Oranlar yoğun dönemlerde en yüksek, yoğun olmayan dönemlerde ise en düşüktür.

Tesla Powerwall’unuz olduğunda, hizmet sağlayıcınız izin veriyorsa, güneş enerjisiyle veya şebekeden yoğun olmayan dönemlerde şarj edebilirsiniz. Daha sonra, depolanan enerjiyi günün ilerleyen saatlerinde evinize enerji sağlamak için kullanabilir ve pahalı zirve fiyatlarından kaçınabilirsiniz. Bu, teknik olarak paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır, ancak en yüksek fiyatlar, en düşük fiyatlardan çok daha yüksek olmadığı sürece tasarruf minimum düzeyde olacaktır.

Güneş enerjiniz varsa ve hizmet sağlayıcınız elektriğin tam perakende fiyatı karşılığında güneş enerjisi satın almıyorsa, piller size ek para tasarrufu da sağlayabilir. Kullanım Süresi oranlarında olduğu gibi, fazla güneş enerjinizi daha düşük bir fiyata şebekeye göndermek yerine depolayabilir ve daha sonra kullanabilirsiniz. Bu şekilde ekstra güneş enerjisi elektriğinizin tam değerini elde edersiniz.

Ancak hizmet sağlayıcınız Kullanım Süresi oranlarını kullanmıyorsa veya tam perakende net ölçümü sunmuyorsa , Tesla Powerwall elektrik faturalarınızdan tasarruf etmenize yardımcı olmaz.

Tesla Powerwall nasıl sipariş edilir

Tesla Powerwall’u almanın üç yolu vardır:

  1. Powerwall Direct aracılığıyla pil sipariş etme
  2. Güneş enerjisi sistemine sahip Tesla aracılığıyla bir tane satın almak
  3. Sertifikalı bir kurulumcu aracılığıyla Powerwall edinme

Powerwall Doğrudan

İsmine rağmen Powerwall Direct üzerinden Tesla pili sipariş etmek aslında o kadar da kolay değil. Sadece web sitesinden sipariş edin – değil mi? Aslında durum bundan biraz daha karmaşık. 

Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, Powerwall Direct’in yalnızca belirli pazarlarda mevcut olması nedeniyle, size bir Powerwall teslim edildiğinden emin olmaktır. Tesla’nın bu pazarların bir listesini yayınlamasını dilerdik ama yayınlamıyorlar. Peki nasıl öğreneceksiniz? Tesla’nın Powerwall Direct sipariş formunu kullanmanız gerekmektedir. 

Adresinizi girdiğinizde, kaç adet Powerwall pili sipariş etmek istediğinizi ve bunların maliyetinin ne kadar olacağını seçebileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfayı dikkatlice okuyun! Powerwall Direct bölgenizde kullanılamıyorsa sayfanın üst kısmında şuna benzeyen bir bildirim görürsünüz:

Artık Tesla’nın hizmet bölgesinde olup olmadığınızı biliyorsunuz. Değilseniz yine de Powerwall Direct bölgenize gelirse bilgilendirilmek için iletişim bilgilerinizi girebilirsiniz. Şu anda Powerwall Direct aracılığıyla sipariş verebiliyorsanız sipariş vermeden önce yapmanız gereken birkaç şey daha vardır.

Daha önce de söylediğimiz gibi, Powerwall Direct aracılığıyla sipariş vermek yalnızca pilin evinize gönderilmesini sağlar ve kurulum, izin veya denetim gibi hiçbir şeyi içermez. Bu nedenle, gönder tuşuna basmadan önce bölgenizdeki Tesla Sertifikalı bir kurulumcuyla iletişime geçmelisiniz.

Projeyi yapmaya istekli bir kurulumcu bulursanız, Powerwall’un maliyeti, olası saha incelemeleri, tasarımı ve kurulumu hakkında onlarla konuşabilirsiniz. Artık bir yükleyici bulduğunuza göre kolay kısma geçtiniz. Tesla’nın sipariş sayfasına dönün, adresinizi girin, doğru seçenekleri seçin ve sipariş verin!

Powerwall Direct için teslimat sürelerinin ne kadar süreceği belli değil.

Tesla güneş sistemine sahip bir Powerwall satın alma

Bu seçenek biraz daha basittir. Tek yapmanız gereken Tesla’nın web sitesine gidip adresinizi ve elektrik faturanızı girip siparişinizi vermek. Tesla, denetimleri organize etmek ve sistem tasarımını sonuçlandırmak için sizinle birlikte takip edecek ve ardından kurulumu beklemeniz gerekecek.

Powerwall’unuzu bu şekilde almak, sizin için birçok işi ortadan kaldırır; kurulum fiyata dahildir ve işi tamamlamak için kendi kurulumcunuzu bulmanız gerekmez. Ancak unutmayın, eğer bu şekilde sipariş verirseniz, bütün bir güneş sistemine sahip olursunuz. Zaten güneş enerjiniz varsa veya güneş enerjisi istemiyorsanız bu seçenek işinize yaramayacaktır.

Ancak sipariş verirken Tesla’nın tahmin aracının gösterdiği fiyatın ödeyeceğiniz fiyatla aynı olmayabileceği konusunda uyarılmalıdır. Eviniz için en uygun tasarıma bağlı olarak bazı şeyler değişebilir.

Nihai sistem tasarımına ve konumuna bağlı olarak kurulumun gerçekleşmesi için bir süre bekleyebilirsiniz. Bazı insanlar sipariş verdikten güneş enerjisi kurulumunun gerçekleşmesine kadar sekiz aydan fazla beklediklerini bildiriyor.

Yerel bir kurulumcu aracılığıyla Powerwall satın alma

Powerwall bir Tesla ürünü olsa da Tesla’nın web sitesinden satın almanıza gerek yok. Bölgenizde Powerwalls taşıyan yerel bir kurulumcu bulursanız, pili ve kurulumu doğrudan onlardan alabilirsiniz. Powerwall Direct aracılığıyla sipariş ettiğiniz kurulumu yapmak için zaten sertifikalı bir yüklenici bulmanız gerekiyor; o halde neden hepsini bir kerede yapmıyorsunuz?

Elbette, kurulum için Powerwall’ları olan bir güneş enerjisi kurulumcusu bulmak zor olabilir. Ama bunu öğrenmeye çalışmak denemeye değer. Eğer varsa, pillerinizi çok daha erken taktırabilirsiniz. Yerel bir kurulumcu aracılığıyla Powerwall’un fiyatının Tesla’nın ücretlendirdiğinden daha yüksek olabileceğini unutmayın. Yerel kurulumcular aracılığıyla yapılan çoğu Powerwall kurulumu 15.000$ civarında görünüyor ancak 18.000$’a kadar da çıkabilir.

Powerwall satın almanın en iyi yolu nedir?

Sonuç olarak, ihtiyaçlarınızın ne olduğuna bağlı. Ancak en azından bölgenizdeki yerel montajcılara göz atarak bazı teklifler almanızı ve nelerin mevcut olduğunu görmenizi öneririz.

Bir web sitesi aracılığıyla sipariş vermek kolay görünebilir, ancak pili yalnızca Powerwall Direct üzerinden istiyorsanız, yakınınızdaki kurulumcuları bulmanız gerekecektir. Ayrıca başka neler sunduklarını veya stoklarında kendi Powerwall setlerinin olup olmadığını öğrenebilir ve bunu Tesla’nın toplam fiyat ve bekleme süreleri açısından sunduğu tekliflerle karşılaştırabilirsiniz.

Eğer güneş panelleri de istiyorsanız yerel bir kurulumcuya gitmenizi öneririz. Tesla tam olarak en iyi müşteri hizmetine sahip olmakla tanınmıyor, bu nedenle yakınınızdaki bir şirketle gitmek muhtemelen daha iyi bir güneş enerjisi deneyimine yol açacaktır. Fiyat etiketi Tesla’nın talep ettiğinden biraz daha yüksek olabilir, ancak ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz. Yerel kurulumcular sistemin 25 yıllık ömrü boyunca daha iyi destek sağlama eğilimindedir.

Powerwall’ların bekleme süreleri uzundur. Powerwall’ların popüler olduğunu söylemiştik. O kadar popülerler ki Tesla talebi tam olarak karşılayamıyor. İnsanların Powerwall kurulumunun gerçekleşmesi için neredeyse iki yıl beklediğine dair bazı raporlar var. Dolayısıyla, kurulumcunuzun stoklarında yoksa veya Tesla’yı tercih ederseniz pillerinizin takılmasını beklemeye hazırlıklı olun.

Ancak Powerwall Direct’in açılması, bekleme sürelerinin kısalacağına dair bir sinyal olabilir. Ya Powerwall’lara olan talep, Tesla’nın bağımsız sipariş seçeneği sunmaya karar vermesine yetecek kadar düştü ya da Tesla, talebi karşılamak için Powerwall’ların üretimini artırdı. Bu, daha kısa bekleme süreleri anlamına gelebilir, ancak nefesimizi tutmayacağız.

Powerwall bir evin tamamını yedekleyebilir mi?

Kurduğunuz Powerwall sayısı, bir elektrik kesintisi sırasında kaç cihazı yedekleyebileceğinizi belirler. Resim Tesla, Inc.’in izniyle

Powerwall kurmanın en büyük avantajlarından biri, şebekenin çökmesi durumunda yedek güce sahip olmaktır. Ancak elektrik kesildiğinde bir Powerwall evinizdeki tüm cihazları çalıştıramayacaktır. Bunun yerine, Powerwall’un yedeklemesi için buzdolabınız, ışıklarınız, Wi-Fi ve prizler gibi en önemli elektrik yüklerinizi seçeceksiniz .

Tüm evin yedeklemesiyle ilgileniyorsanız, birden fazla Powerwall pili takmanız gerekecektir. Bütçeniz buysa, bunun için gidin! Elektrik kesintisi sırasında klima ve kuyu pompası gibi güce aç yükleri çalıştırmanın, daha fazla Powerwall kurmak için ekstra binlerce dolara değip değmeyeceğine karar vermek size kalmıştır.

İhtiyaçlarınızı karşılayacak doğru boyuttaki akü sistemini bulmak, güneş enerjisi kurulumcusunun size yardımcı olabileceği başka bir konudur. En uygun maliyetli çözüme ve cihazlarınızın bir kısmını veya tamamını çalıştırmak için kaç pile ihtiyacınız olacağına dair fikir sahibi olacaklar .